Történet és Felépítés
1989 decembere volt az a hónap, ami a kommunizmus végét jelentette Romániában. Sok év óta először Románia megnyitotta határait, és megmutatta addig rejtett arcát is: siralmas körülmények a gyermekotthonokban, az öregotthonokban, a kórházakban, valamint általános szegénység mindenhol.
A Németországi Máltai Szeretetszolgálat (Malteser Hilfsdienst Deutschland – MHD) észrevette, hogy Romániának hosszútávú segítségre van szüksége. Így érkeztek országunkba az első önkéntesek a németországi, ausztriai és magyarországi Máltai Szeretetszolgálat tól. Rögtön 1989 karácsonya után megérkezett az első szállítmány Temesvárra, majd több szállítmány is érkezett különböző városokba.
Ez a nagyszabású akció nem jöhetett volna létre több romániai önkéntes támogatása nélkül, akik azonnal reagáltak a Németországi Máltai Szeretetszolgálat kezdeményezésére. Az első román önkéntesek segítettek a humanitárius segélycsomagok szállításának megszervezésében, a csomagok lepakolásában és szétosztásában, valamint tartották a kapcsolatot a helyi hatóságokkal. Általános lelkesedés kerített hatalmába mindenkit, aki részt vett azokban az akciókban. A segítségnyújtás, valamint a pozitív változás előidézéséhez meglévő erő miatt érzett elégtétel arra buzdította őket, hogy Romániában is létrehozzanak egy hasonló egyesületet.
A Németországi Máltai Szeretetszolgálat tagjai – a román önkéntesek önfeláldozásától, adakozásától lenyűgözve – teljes támogatásukról biztosították őket. Így 1991. május 11-én egy 25 jószándékú emberből álló csoport (diákok, papok, orvosok, jogászok, ügyvédek), a Szuverén Máltai Lovagrend elve által vezérelve „A hit védelme és a szegények szolgálata”, Kolozsváron letették a Romániai Máltai Szeretetszolgálat alapjait.
Ugyanakkor teljesült az a vágyuk is, hogy minél több települést bevonjanak, így ugyanazon évben létrejöttek a Romániai Máltai Szeretetszolgálat első telephelyei/fiókjai Temesváron, Sepsiszentgyörgyön, Nagybányán.
Lelkesedéssel és odaadó munkával a szervezet évről évre növekedett. Ma, 25 év önkéntesség és társadalmi projekt után a Romániai Máltai Szeretetszolgálat egy országos szervezetté nőtte ki magát, 17 fiókkal és telephellyel, melyeknél hozzávetőlegesen 1000 önkéntes munkálkodik.
Az önkéntesek kulcsszerepet töltenek be a szervezet életében: 95%-át képezik a szervezet tagjainak, és a fáradhatatlan odaadásuk és energiájuk révén viszik tovább a Romániai Máltai Szeretetszolgálat küldetését.